Copyright © 2015 by Stowarzyszenie Przyjaciół Piątki
Nowy Dwór Mazowiecki
e-mail: przyjacielpiatki@vp.pl
Stowarzyszenie Przyjaciół Piątki
Działamy przy Szkole Podstawowej nr 5
w Nowym Dworze Mazowieckim
"Piątka w Sieci" - DBI I  DODO w SP5
WYSIWYG Web Builder
Jeśli możesz....
Przekaż nam swój 1% podatku.         KRS: 0000305054
W dniach od 22 do 26 lutego 2016r. w naszej szkole, w zawiązku z "Dniem Bezpiecznego Internetu" oraz "Dniem Ochrony Danych Osobowych" zrealizowany został projekt "Piątka w Sieci". Przygotowaliśmy wystawę oraz zaprosiliśmy dzieci i rodziców do udziału w konkursach sprawdzających wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych, zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz praw człowieka.

Dzięki powszechnym dziś komputerom, tabletom i smartofonom stały dostęp do Internetu jest dla nas czymś naturalnym i niezbędnym. Także dla naszych dzieci Sieć jest medium, bez którego nie wyobrażają sobie życia. Internet, zarówno dla dzieci jak i dorosłych,  może służyć jako doskonałe źródło informacji, miejsce spotkań oraz centrum rozrywki. Niestety oprócz licznych zalet, Internet ma również wiele ciemnych stron. Zagrożeniem, szczególnie dla młodego człowieka, może być już sam czas,  jaki spędza się w Sieci - uzależnienie od Internetu staje się
w dzisiejszych czasach coraz powszechniejszym, bardzo trudnym do rozwiązania, problemem. Innymi zagrożeniami,  przed którymi powinniśmy strzec dzieci oraz młodzież,  są wirusy, wyłudzanie danych osobowych, cyberprzemoc, pedofilia.
KRS:
0000305054

Przy okazji takich inicjatyw jak "Dzień Ochrony Danych Osobowych" i "Dzień Bezpiecznego Internetu" warto zwrócić uwagę najmłodszych użytkowników na ich bezpieczeństwo, również w tym wirtualnym świecie. Nasza szkoła od kilku lat prowadzi i promuje działania profilaktyczne dotyczące odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technik komputerowych. Od 2013 roku jesteśmy także uczestnikami programu Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych "Twoje dane, Twoja sprawa". W bieżącym roku szkolnym zaangażowaliśmy w nasze działania nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Wychowawcy klas 1-3 przeprowadzili ze swoimi podopiecznymi zajęcia na temat ochrony danych osobowych w Internecie. Uczniowie poprzez zabawę w rozwiązywanie szyfrów dowiedzieli się,  czym są dane osobowe, jakie dane o nich samych są przetwarzane oraz jak je chronić przed udostępnianiem osobom niepowołanym.
            Również w klasach 4-6 nauczyciele przeprowadzili podobne zajęcia ze swoimi podopiecznymi. Uczniowie starszych klas mieli dodatkowo niezwykłą możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w tym zakresie w szkolnym konkursie pod hasłem "Poszukiwacze zaginionych kodów". Dzieci na jeden tydzień wcieliły się w role poszukiwaczy - odkrywców uzbrojonych w smartfony. Na terenie całej szkoły zostało rozmieszczonych 45 tajemniczych kodów QR. Zadaniem uczniowskich drużyn było odnalezienie wszystkich, zeskanowanie ich oraz rozwiązanie ukrytych tan zadań. Z dostarczonych konkursowych kart pracy jury wybrało najlepszych Poszukiwaczy.
         W tym roku szkolnym postanowiliśmy zachęcić do zabawy także rodziców i opiekunów dzieci z naszej szkoły. W tym celu po  raz pierwszy ogłosiliśmy konkurs „Szybkie Dane", kierowany do dorosłych. Codziennie od poniedziałku do piątku na stronie szkoły publikowaliśmy pytania z zakresu ochrony danych osobowych, bezpieczeństwa w Internecie i praw człowieka. Opiekunowie naszych uczniów mogli przesyłać odpowiedzi na specjalnie przygotowaną skrzynkę e-mail.
Oba konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczne obchody "Dnia Bezpiecznego Internetu" i "Dnia Ochrony Danych Osobowych" oraz gratulujemy zwycięzcom konkursów.
Zwycięzcy konkursu dla uczniów kl. 4-6: "Poszukiwacze zaginionych kodów":
Klasy 4

Malinowa Trójka (4B)

Amelia Duda
Ewa Zdancewicz
Aleksandra Kozak
Klasy 5

Wąsacze (5C)

Filip Szefler
Patryk Walczak
Oskar Rybaczyk
Jakub Leszczyński
Klasy 6

Anonimowi (6B)

Aleksandra Szwarc
Małgorzata Bujnowska
Magdalena Umińska
Wyniki konkursu dla rodziców: "Szybkie dane":
Miejsce I         - Pani Aneta Wawrzyniak
Miejsce II        - Pani Anna Prusaczyk
Miejsce III       - Pan Andrzej Wolański

Najbardziej aktywna klasa: 4b